EN

Novinky a články

Petr Wajsar "Harpsycho pro cembalo"

Jedním specifikem soutěže Pražské jaro je i objednávka skladby, která zazní v premiéře během II. kola soutěže. Pro obor cembalo byl osloven Petr Wajsar, který napsal skladbu Harpsycho pro cembalo.

Petr Wajsar (* 1978) studoval skladbu a aranžování moderní populární hudby na konzervatoři v Praze u Angela Michajlova (1993 - 1994), Milana Svobody (1994 - 1998) a Michala Pavlíčka (1998 - 1999). Ve studiu kompozice pokračoval na konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze u Stanislava Jelínka (1999 - 2000) a na AMU u Václava Riedlbaucha (2000 - 2009). Jeho dílo zahrnuje klasickou, jazzovou, populární i užitou hudbu. Je členem a dvorním aranžérem vokální skupiny Skety a kapelníkem skupiny HI-FI a Develooper Band. Soubor Skety je držitelem 1. ceny mezinárodní soutěže Vokal.Total v kategorii Jazz za rok 2014. Petr Wajsar reprezentoval Český rozhlas na Mezinárodní tribuně skaldatelů (2001, Emitgar). Za své kompozice obdržel několik ocenění, například cenu posluchačů v soutěži Nuberg 2007 (Drum´n´Berg), cenu posluchačů a poroty Nuberg 2013 (Osm vět na vějíře) nebo ocenění Ochranného svazu autorského "Nejhranější mladý skladatel vážné hudby" za rok 2008.

Slovo autora k interpretovi skladby Harpsycho: "Bij, Řež. Lámej. Neměj úctu k zápisu a všechno, co vidíš v notách prociť napřed svým nejnižším pudem a potom teprve zahraj. Házej noty pod stůl a upravuj si špatně hratelné pasáže. Hudba je především tvar, Sochej. Bojuj. Přeháněj. Rychlé části hraj co nejrychleji, dravé co nejdravěji. Znovu a opět bojuj. Nadávej na autora. Proklínej hudbu. Bran se. Nástroj nerozbij, ale skoro. Úplně se zblázni, S posledním úderem se zase rychle vrať do role seriózního instrumentalisty."

Skladba bude uvedena v premiéře během II. kola cembalové soutěže ve čtvrtek 11. května v Sále Martinů na Akademii múzických umění v Praze na Malostranském náměstí. Všichni jste srdečně zváni!